BRANO
BRANO GROUP, a.s., je předním českým výrobcem automobilových dílů a je zároveň největším z těch, kteří zůstali v českých rukou. V České republice zaměstnává tisíce lidí, ale jako většina firem se nyní potýká s akutním nedostatkem zaměstnanců a snaží se dělat zásadní opatření, která nedostatek lidí vykompenzují. Jinak by hrozilo, že by firma s miliardovými tržbami přicházela o zakázky.

 
Historie firmy se začala psát už roku 1862. Na den přesně 28. října byla založena továrna na výrobu drobného železářského zboží.  Po více než jednom století existence a souvisejících změnách v roce 1992 na základě privatizačního projektu schváleného usnesením vlády byla založena BRANO a.s. se sídlem v Hradci nad Moravicí. BRANO GROUP, a.s., pak vznikla na základě vstupu BRANO a.s. do akciové společnosti ATESO v roce 2000. Nyní jsou základními stavebními kameny skupiny BRANO GROUP společnosti BRANO a.s., OOO BRANORUS, působící v Ruské federaci, a menší členové skupiny - BRANOMARKET, s.r.o., BRANO SLOVAKIA s.r.o., DELTACOL CZ s.r.o. a KOMP GmbH.

Majitelem společnosti je Pavel Juříček, který v roce 2006 získal titul Podnikatel roku a v současnosti je také viceprezidentem Sdružení automobilového průmyslu.


BRANO

 
K pásu chodí i lidé z managementu
Také BRANO GROUP, a.s., se potýká s akutním nedostatkem zaměstnanců. Majitel Pavel Juříček se léta bránil zaměstnávání agenturních pracovníků, jenže nedostatek zaměstnanců ho přiměl k přehodnocení názoru. Jak sám říká, lidí má tak málo, že několikrát týdně sám chodí montovat na výrobní linku zámky do aut. Občas ho doplňují i další kolegové z managementu. „Jsme ve stavu, kdy do některých soutěží ani nechodíme a zakázky rovnou odmítáme. Důvod je jediný, nemá je kdo dělat,“ posteskl si Pavel Juříček, majitel společnosti.

Stávající situace má podle Pavla Juříčka alespoň jednu pozitivní stránku - automobilky už tolik netlačí na cenu, takže se BRANO GROUP, a.s., podařilo dojednat lepší ceny výrobků. To alespoň částečně vykompenzuje rostoucí ceny materiálů a navýšení mezd. Platy zaměstnanců podle Juříčka za poslední rok stouply o pětinu, což sice snížilo fluktuaci, mnoho nových zaměstnanců tím ale podnik nezískal.

Kvůli nedostatku lidí část firmy nyní jede na nepřetržitý provoz, některá z linek se ale občas zastaví kvůli chybějícím dílům. Rostoucí automobilový průmysl tak naráží na strop. Pavel Juříček se obává, že nedostatkem zaměstnanců Česká republika ztratí svou konkurenční výhodu. Na vině podle jeho názoru není pouze nedostatek práceschopných lidí, ale i nedostatečné nasazení - chybu vidí ve štědrém sociálním systému, který nenutí dlouhodobě nezaměstnané jít pracovat.
 
Přesun do zahraničí
Sama společnost BRANO GROUP, a.s., už v tomto směru podniká konkrétní opatření - část své výroby přesouvá do zahraničí. Nyní buduje již druhou továrnu v Číně. Další výrobní závody má firma také na Slovensku, v Rusku nebo Jižní Africe. Kvůli lepší ochraně investic navíc nechal Pavel Juříček holding papírově přesunout do Nizozemska – rozhodl se tak učinit poté, co v insolvenčním řízení přišel o společnost Mora - Top. Bojoval za změnu zákonů, aby podobně k úhoně nepřišli i další podnikatelé, ale jeho záměr nakonec vyšel na prázdno. „Většinu daní budeme nadále platit zde. Dělám to kvůli lepší ochraně investic - jako zahraniční investor budu mít u nás lepší šanci se bránit proti některým rozhodnutím zdejší justice,“ vysvětlil Pavel Juříček na jaře 2015, kdy svůj záměr převést holding do zahraničí oznámil. 
Připravila Anna Burdová, Reportáže z průmyslu

Reklamní blok

image

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY
Více informací zdeimage

Informační systém pro správu energetickýc komodit.
Více informací zde

image

Největší stavební veletrh v České republice
Více informací zde