EKOLBrněnská firma EKOL, spol. s r.o., si od svého založení v roce 1991 vydobyla pozici respektovaného evropského výrobce a dodavatele zařízení na výrobu tepla a elektrické energie. Minulý rok se jejím majoritním vlastníkem stala čínská společnost a firmě se otevřely zcela nové možnosti. O tom, jak se rozvíjí spolupráce s čínským partnerem a co všechno to obnáší, nám v exkluzivním rozhovoru pověděl jednatel společnosti Ing. Jaromír Kříž.

 
Od minulého roku spolupracujete s čínskou firmou ShaanGu, která se zároveň stala vaším majoritním vlastníkem. Co vám spolupráce přináší a co si od ní slibujete do budoucna?
Po spojení se ShaanGu jsme u nás měli pracovníky z firmy a probíhalo takové vzájemné seznamování a také několik školení. Stejně tak byli naši pracovníci v Číně. Ukázalo se, jaké odlišnosti jsou v našem a čínském prostředí a čemu všemu se budou obě strany muset přizpůsobit. Za ten skoro rok, co spolupracujeme, už jsme si začali lépe rozumět – myslím tedy po obchodní stránce, co se týče vzájemného respektu, ten tu byl od začátku.

V otázce obchodních příležitostí jsme očekávali, že to bude mít rychlejší spád. Nicméně máme příslib od ShaanGu, že nám v tomto směru pomohou např. s financováním některých projektů. Zatím jsme ale nenašli žádný konkrétní model financování projektů – přece jen, v té čínské kultuře proces rozhodování trvá déle než u nás. I tak se ale postupně posouváme dopředu. Vzhledem k tomu, že ShaanGu má v plánu vybudovat vývojové centrum, které má podporovat obchody nejen v Evropě, tak si myslím, že bychom si během roku právě na tomto projektu mohli vytvořit konkrétní obchodní model financování.
 
O vývojovém centru se hovořilo už loni. V jaké fázi je jeho realizace?
Očekává se, že by mělo být založeno letos v dubnu. Nakonec nebude v ČR, ale v Německu – ShaanGu danou lokalitu vybrala z určitých strategických důvodů. Od nového vývojového centra si slibujeme, že nám pomůže dostat se s našimi produkty na další trhy.


EKOL


Na jakých trzích nyní působíte a na které míříte?
Máme zákazníky především v Evropě, na Středním východě, v Rusku, Kazachstánu, Indii… Máme zákazníky i v Mexiku nebo Argentině a snažíme se dál pronikat na jihoamerický trh. Ve spolupráci s naším vlastníkem se nyní dostáváme i na čínský trh. Do Číny jsme nedávno dodali turbíny, které se právě uvádějí do provozu. Hledáme i další možnosti, jak získat nové zákazníky v Číně. ShaanGu samozřejmě má zájem, abychom se tam s našimi technologiemi dostali, takže máme jejich plnou podporu.
 
Jakým způsobem vás ShaanGu podporuje?
Jak jsem zmínil, zatím nemáme finanční podporu našich projektů, ale po té diplomatické stránce nám velmi pomáhají. Zároveň nám poskytují cenné informace a např. i kontakty na své zákazníky. To samé děláme my pro ně, takže si vzájemně pomáháme v otázkách nákupů, subdodávek atd.
 
Zmiňoval jste odlišnosti v komunikaci s čínským partnerem, v procesech atd. Jaké zvláštní požadavky má na firmu obchodování s Čínou?
Čína je specifický trh, který jsme doteď neuměli. Klade to na nás požadavek hlouběji se s ním seznámit. Jedním ze zvláštních požadavků je čínština. Zatímco ve zbytku světa se domluvíte anglicky, francouzsky, německy nebo španělsky, v Číně zákazníci hledí na znalost svého jazyka.
 
Vraťme se k vašim dosavadním obchodům: Jaké zajímavé zakázky máte v poslední době za sebou?
V loňském roce se nám podařilo podepsat několik kontraktů především na spalování biomasy. To znamená, že jde o malé bloky o výkonu do pěti megawatt. Tři jsou pro chorvatský trh a jeden pro polský. Pak se nám ještě podařilo podepsat zakázku pro Saúdskou Arábii – půjde o dodávku kompletního energetického centra pro cukrovar. To jsou nejvýznamnější zakázky poslední doby.
 
Jaké jsou vaše plány na nejbližší měsíce?
Chceme i nadále pokračovat v EPC kontraktech, a to právě pro výrobu elektřiny a tepla s vysoko účinnou kogenerací pro spalování různých druhů biomasy. Dále se zabýváme technologiemi na spalování komunálního odpadu, kde bychom chtěli v nejbližší době prorazit na trh.  Zaměřujeme se také na získávání nových zákazníků – zajímá nás hlavně balkánský trh a už zmíněná Argentina, kde už jsme minulý rok udělali první krok, když jsme jednomu zákazníkovi dodávali kompletní projektovou dokumentaci, podle které by se měl stavět jeden blok – nyní čekáme, jestli zde zákazník bude mít potřebnou podporu od státu na spalování zbytků třtiny. Také se snažíme získat nové zákazníky v Rusku, na Ukrajině, dále v Africe. Další směr, který v letošním roce nastavujeme, je posílení servisu a rozvinutí servisního centra – chceme totiž rozšířit nabídku služeb.
 
Úkolů před sebou tedy máte hodně. To od vás určitě vyžaduje určité investice a inovace…
V současné době máme jeden hlavní program vývoje a výzkumu – unifikace a inovace parních turbín, které by měly být používány pro pohon kompresorů. Je to program zaměřený na čínský trh a měl by skončit v roce 2018. To je hlavní program, do kterého šly v poslední době největší investice.


Připravila Anna Burdová, Reportáže z průmyslu

Reklamní blok

image

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY
Více informací zdeimage

Informační systém pro správu energetickýc komodit.
Více informací zde

image

Největší stavební veletrh v České republice
Více informací zde