Fa RENE
Společnost Fa Rene a.s. je renomovaný autorizovaný prodejce vozů Mercedes-Benz, který na českém trhu působí už 27 let. Za tu dobu firma prošla výrazným růstem, který pokračuje i v současnosti. Prodejní čísla stále rostou a o značku Mercedes je mezi českými automobilisty pořád zájem. Prodat vůz klientovi ale není jen tak. Na to, jak se podařilo firmě dostat k vysokým prodejům, jsme se zeptali Mgr. Michele Stašové, místopředsedkyně představenstva.


Představte nám vaši společnost a její historii.
Společnost založil v dubnu 1991 manžel ještě jako společnost s ručením omezeným se stoprocentní zahraniční majetkovou účastí.  V červnu koupil objekt bývalého Žiguli servisu v Hradci Králové a od září začal intenzivně jednat se společností Gebrüder Helbig ohledně zastoupení pro značku Mercedes-Benz.  Já jsem v té době dodělávala vysokou školu, tak to šlo trochu mimo mě, ale všichni jsme si tehdy ťukali na čelo, když nás oslovily značky jako Ford, Opel a další, protože Mercedes byl drahý a z našeho pohledu pro většinu lidí nedostupný a ani modely se nám moc nelíbily. Smlouvu získal manžel na prodej i servis osobních, užitkových i nákladních vozů a Unimogů v listopadu 1991. Moc se jich i tak ze začátku neprodávalo, asi 20 kusů ročně, ale on měl svou jasnou vizi z Německa. Již v roce 1992 začal investovat do přestavby autosalonu a servisního zázemí. Servis se postavil neskutečně velký, jak pro osobní, tak i pro nákladní vozy s kapacitou 16 pracovních míst. Umíte si to na tu dobu v Česku představit? Trochu jsem měla obavy, jak takovou investici splatíme, ale školitel mechaniků, kterého nám financoval přímo výrobní závod a který školil lidi přímo u nás za provozu a učil je opravovat auta, nám všem říkal, že do čtyř let nám to bude malé. A měl pravdu. Začátky byly těžké, ale manžel získal exkluzivitu na opravy havarovaných vozů Mercedes-Benz. Nikdo v celé republice neměl rovnací rámy a lakovnu. Tím, myslím si, jsme přežili první období. Jsme u značky vedle SAMOHÝL MB a.s. nejstarším dealerem, fungujeme již 27. rok. Ale byla to výborná škola, naučila nás šetřit a vážit si zákazníků. 

Jaké služby poskytujete kromě samotného prodeje vozů Mercedes?
Prodej vozů je samozřejmě základním pilířem našeho podnikání. Dnes máme i AMG Performance Centrum, jsme jedním ze čtyř prodejců AMG vozidel v České republice. Naše prodejní aktivity jdou však ruku v ruce se zajištěním servisních služeb. Máme dva vybavené kompletní provozy včetně diagnostiky, cejchování tachografů, klempírny, lakovny, a to v Hradci Králové a ve Svitavách. Nabízíme také finanční služby, servisní smlouvy, prodloužené garance, máme specialisty, kteří pomáhají autodopravcům s vyhodnocováním dat pomocí fleetboardu, školíme jim řidiče, párujeme zákazníkům on-line služby. Nabízíme domontáže tuning AMG a Brabus. Nabízíme pneuservis včetně uskladnění pneumatik. Disponujeme flotilou 14 náhradních vozidel.    


Fa RENE


Jaké významné změny se ve vaší společnosti udály za poslední rok?
Poslední rok určitě nebyl jediný, který přinesl větší změny. Už od roku 2014 jsme postupně investovali do nového moderního autosalonu, rozdělili jsme příjem oprav pro osobní a nákladní vozy, vybudovali odpočinkové zóny, opět rozšířili dílny a postavili zcela nové, moderní skladové prostory na pneumatiky. V loňském roce započala a v letošním byla dokončena přestavba a rozšíření pobočky Svitavy, která se zcela ustrojila do nového Corporate Identity a získala i autorizaci na prodej osobních vozidel. Mezi největší změny pak určitě patří i obrovský nárůst v prodeji vozů.

Kolik vozů se vám loni podařilo prodat?
Loni 700 nových a asi 100 ojetých vozů, v letošním roce to vypadá na 750 nových aut.

Kdo je váš typický zákazník? Platí stále, že Mercedes je značka pro bohaté, nebo se to mění?
Myšlení výrobce se v posledních letech hodně změnilo. Naše portfolio se rozrostlo z neuvěřitelných 10 osobních a užitkových vozidel na 35 vozidel, které budeme nabízet do konce letošního roku. Tím chci říci, že už nemáme typického zákazníka. Naším zákazníkem je člověk, kterému se líbí vozy Mercedes-Benz, je spokojený na servisu a má často vazbu na naši firmu, vnímá značku pozitivně a chce si užívat komfort a bezpečí, které značka nabízí. Cenově jsou dnes vozy Mercedes-Benz od 400 tisíc korun do 4 milionů.     

Prodávat cokoliv je těžké, jak si stojí vaši prodejci, procházejí třeba školeními? Jaké prodejní metody fungují?
V tomto ohledu musím konstatovat, že systém školení u Mercedesu je velice propracovaný. Školí se nejen prodejci, ale i asistentky, přijímací technici, mechanici, diagnostici. Většina personálu, který je v kontaktu se zákazníkem, má certifikaci. Mercedes školí nejen novinky, ale především telematiku, prodejní dovednosti, srovnání s konkurencí. Prodejci musí mít vystupování a musí pro zákazníky být často přítelem a partnerem, který jim zařídí servis, náhradní vozidlo, absolvuje s nimi zážitkové akce. Je to o vytváření vztahu se zákazníkem. V tomto ohledu zatím nevěřím na objednávky po internetu. Ráda se s našimi zákazníky potkávám na prodeji či servisu, na našich akcích. I kdyby to byla chvilka, ale milé „pošpásování “ každému hned zlepší náladu i den. 

Jaká je vize vaší společnosti do budoucna, kam byste ji chtěli směřovat a plánujete třeba nějaké rozšíření?
Ano, plánujeme velkou investici do nové pobočky v Pardubicích. Je to sice necelých 20 km, ale 100tisícové město. Víme, že je to investice do budoucnosti. Zde již připravujeme koncept zcela nového autosalonu, který je nazýván KONCEPT 2020, v Německu je v tomto konceptu vybudováno teprve první takové zastoupení. Je to hodně futuristické řešení s velkoformátovými obrazovkami na salonu. Věřím, že zákazníci budou nadšení, tak jako jsem byla já.

Jak je těžké získat kvalifikované zaměstnance zejména do prodeje a servisu?
Ano, dnes je opravdu těžké období. Dalším a možná ještě větším problémem je vůbec udržet stávající zaměstnance. Pokud máte skvělý tým a kvalifikovaný personál, vždy se najde někdo, kdo by vám je chtěl přetáhnout. U nás je to hlavně automobilka Kvasiny. Takový zaměstnavatel v regionu je vždycky neštěstí. V personální politice se proto angažujeme hodně. Myslím, že oproti jiným se nám i daří, ale je a bude to boj. Kapacity servisu stále nestačí pokrýt obrovskou potřebu, která vznikla skokovým nárůstem prodejů v posledních třech letech. Naštěstí naše investice a reorganizace procesů začala již v roce 2014 a za dva roky jsme ještě stačili nabrat kvalitní odborníky. Spolupracujeme také s automobilovými školami a učilišti, poskytujeme zázemí pro výuku. Snažíme se přesvědčit mladé lidi, kteří u nás absolvují praxi, aby se stali součástí našeho týmu. Mladí mechanici jsou, pokud mají zájem, velice adaptabilní a učenliví.  V oblasti prodeje jde Mercedes novu cestou. Nejprve vychováváme konzultanty na prodeji - tzv. Produkt experty, z těch se po určité době mohou stát prodejci. Výchova prodejce a hlavně jeho úspěšnost se odvíjí nejen od jeho schopností, ale i od portfolia zákazníků, protože dobrý prodejce získává nové klienty právě přes své spokojené zákazníky a to je hodně dlouhodobá záležitost.

Připravil Tomáš Chalupa, Reportáže z průmyslu

Reklamní blok

image

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY
Více informací zdeimage

Informační systém pro správu energetickýc komodit.
Více informací zde

image

Největší stavební veletrh v České republice
Více informací zde